Różnice pomiędzy wodą toaletową a perfumowaną

Wielbiciele zapachów wszelakich zawsze zastanawiają się jak bardzo różnią się woda toaletowa a woda perfumowana. Odpowiedź na tak postawione zagadnienie nie może być jednoznaczna, bowiem zależy ona od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest zakres porównania, to znaczy – czy chodzi o ogólny podział kosmetyków pachnących, czy porównuje się dwie odmiany tej samej linii zapachowej.

Woda perfumowana i toaletowa – podstawowe różnice

W przypadku ogółu perfum najprościej można to określić następująco: słabsze stężenie esencji zapachowych ma woda toaletowa a woda perfumowana posiada zwykle większy procent cząsteczek zapachowych. Z założenia zatem woda perfumowana pachnie nieco intensywniej, albo dłużej utrzymuje się na skórze. Ma to swoje uzasadnienie w pierwotnym przeznaczeniu kosmetyków pachnących. Jak sama nazwa wskazuje, woda toaletowa służyła do delikatnego skropienia ciała w ramach codziennej toalety – najlepiej po kąpieli. Natomiast woda perfumowana miała nadać intensywniejszy zapach w określonych sytuacjach – uroczystości, randki, wielkie wyjścia etc. To oczywiście tylko umowna charakterystyka, gdyż trwałość zapachu zależy nie tylko od stężenia, ale  od mieszanki składników.

Wiele osób tak właśnie – i tylko tak – interpretuje podział. To nie do końca właściwe podejście. Okazuje się bowiem, że w ramach tej samej linii zapachowej producenci zmieniają nieco skład, uzyskując tym samym odrobinę inną kompozycję. W zasadzie przyczyny są identyczne jak w pierwszym przypadku, ale rozwiązanie zgoła inne. Chodzi o nadanie zapachowi lekkości i przystosowanie go do używania na co dzień. Przyznać trzeba bowiem, że niektóre perfumy w swym oryginalnym stężeniu bywają zabójczo intensywne. A rozcieńczenie kompozycji równałoby się z zabiciem pełnego brzmienia i zaburzeniem właściwego odbioru. Stąd zabieg zmiany ingrediencji, który pozostawia główny nurt, ale łagodzi siłę rażenia zapachu.

Komentarze